PROGRAM DO PROJEKTOWANIA BIM – WDROŻENIE

Warto zauważyć, że modelowanie Informacji o Budynku (BIM – Building Information Modeling) nie jest samo w sobie gotowym rozwiązaniem technicznym. BIM to koncepcja, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem. Podejście umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. Cyfrowe dane projektowe w połączeniu z innowacyjną technologią parametrycznego modelowania informacji dają wymierne i satysfakcjonujące rezultaty w zestawieniu z tradycyjnymi metodami projektowania i budowania.

Zmiana systemu pracy z 2D na BIM wymaga przede wszystkim odpowiedniego wdrożenia w praktykę, a także zaangażowania wszystkich osób w firmie. Często zdarza się, że przez niektórych pracowników rozwiązanie to uważane jest za zbędną rewolucję, która burzy ich dotychczasowe doświadczenia i nawyki. W praktyce przy wprowadzaniu na grunt firmy rozwiązań opartych na BIM warto więc skorzystać z pomocy specjalistów. W przypadku producentów oprogramowania Allplan zespół techniczny zajmuje się tematyką związaną z technologią BIM ponad 10 lat. Firma może pochwalić się potwierdzonymi sukcesami w zakresie implementacji BIM. Każda z firm może też liczyć na indywidualne podejście i wsparcie dopasowane do potrzeb. Narzędzia dobierane są w porozumieniu z oczekiwaniami firmy, a na w odpowiedzi na jej realne potrzeby dobierany jest indywidualny zestaw narzędzi i oprogramowania, które optymalnie pozwolą na wdrożenie technologii BIM. Skorzystanie przy implementacji technologii BIM na grunt firmy z pomocy specjalistów pozwala na wynegocjowanie lepszych warunków z dostawcami, często też gwarantuje uzyskanie dotacji czy zakup oprogramowania w bardziej korzystnej cenie niż miałoby to miejsce przy działaniach na własną rękę.

Pamiętajmy, że zakupu oprogramowania wykorzystującego technologię BIM nie należy traktować jak kupna zwykłego oprogramowania. Implementacja technologii, która w praktyce przyniesie wymierne i satysfakcjonujące efekty wymaga zmiany podejścia i zaangażowania w ten proces grona ekspertów, którzy mają doświadczenie w tego typu procesach. Oczywiście największą zaletą oprogramowania Allplan jest również jego intuicyjność, jednak zmiana sposobu pracy na zupełnie nowy i nieznany do tej pory nie jest procesem jednowymiarowym.