Budowa doku przeładunkowego

Dok przeładunkowy to niezbędny element każdego magazynu, który wymaga transportu produktów z samochodu do hali i odwrotnie. Na dok składa się cały zespół urządzeń, który gwarantuje sprawną i bezpieczną pracę. Sprawdźmy zatem, co powinno się w nim znaleźć.

 

Brama przemysłowa

Brama to niezbędny element każdego doku, który zamyka otwór magazynu i chroni go przed włamaniem czy nieprzewidzianymi zmianami temperatury. Brama jest otwierana wyłącznie nas czas załadunku i rozładunku, przez pozostały czas pozostaje zamknięta i chroni zawartość magazynu.

 

Uszczelnienie (rękaw)

Uszczelnienie doku magazynowego jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo pracy oraz zwiększyć komfort pracowników. Uszczelnienie chroni dok przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy porywisty wiatr. W ten sposób chroni przeładowywany towar oraz pracowników. Pomaga także w uszczelnieniu magazynu w celu utrzymania w nim optymalnej temperatury.

 

Rampa przeładunkowa

Rampy przeładunkowe mają budowę hydrauliczną i służą do niwelowania różnicy poziomów między pojazdem a halą magazynową. Dzięki temu ułatwiają i przyspieszają pracę. Ich dodatkowy zadaniem jest zabezpieczenie pracowników w przypadku zbyt szybkiego odjazdu samochodu, co następuje poprzez automatyczną blokadę hydrauliczną.

 

Elementy zabezpieczające

Nowoczesne doki magazynowe wyposażone są w dodatkowe elementy zabezpieczające, takie jak gumowe odbojniki. Dzięki nim nie ma obawy, że cofający się TIR uderzy w rampę i spowoduje zniszczenia lub zagrozi zdrowiu pracowników. Amortyzatory są także uzupełnione przez komplet naprowadzający koła, który pomaga w prawidłowym ustawieniu pojazdu w stosunku do rampy i otworu wjazdowego.