Tablet graficzny – Wacom czy HUION?

Świat tabletów graficznych to tak naprawdę pojedynek dwóch gigantów – japońskiej firmy Wacom oraz chińskiej Huion. Przypomina to nieco smartfonowy konflikt Samsunga z Applem z tą różnicą, że Chińczycy na rynku pojawili się stosunkowo niedawno, a rywali zmiażdżyli i jakością, i ceną – czyli bardziej jak, również chińskie, Xiaomi.

Do czego służy tablet graficzny?

Tablet podłączany do komputera używany jest do tworzenia grafiki – poprzez rysowanie w programach takich jak Paint 3D, Gimp czy Krita, aż po rzeźbienie w Zbrush czy Blenderze. Jest to wygodniejsze i bardziej precyzyjne narzędzie od myszy – nawiguje się specjalnym rysikiem o bardzo dużej czułości.

Rodzaje tabletów graficznych

Sprzęt ten można podzielić na dwie kategorie – z wyświetlaczem i bez.
Dla początkujących (i nie tylko – wielu grafików przyznaje, że często wyświetlacz okazuje się być zbędny czy nawet niewygodny) zawsze polecane są te drugie – za cenę najtańszego tabletu z wyświetlaczem można mieć wersję bez wyświetlacza ze średniej półki.

Ceny tabletów graficznych

Przez lata posiadania monopolu na rynku, Wacom narzucił ceny, które dziś, w świecie z Huionem, uznawane są za zbyt wysokie. Dość powiedzieć, że za Wacom Pro M o rozmiarach 224×140 mm przyjdzie nam zapłacić około 1599 złotych, a za porównywalny Huion Inspiroy Q11K, nieco większy, bo 279x174mm, jedynie 459 złotych.

Siła marki

Zalew podróbek z Chin wywołał w polskich konsumentach pewną obawę przed kupowaniem sprzętu tamtejszych firm. Jak się jednak okazuje, obawy okazały się być nietrafione. W internecie pojawia się coraz więcej pozytywnych opinii, a tablety graficzne HUION https://solectric.sklep.pl/tablety-graficzne-huion cieszą się coraz większym zaufaniem.