Środki chwastobójcze- jaki rodzaj wybrać?

Środki chwastobójcze to obszerna grupa związków organicznych i nieorganicznych, które występują także pod nazwą herbicydów. Znajdują one zastosowanie nie tylko w rolnictwie, ale i w przemyśle. Podczas używania warto jednak pamiętać o ich składzie, który ma na nasz organizm bardzo negatywny wpływ i z tego powodu należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Na rynku dostępnych jest wiele ofert powiązanych ze środkami chwastobójczymi. Aby dobrze dobrać jeden z nich musimy wziąć pod uwagę potrzeby uprawy, którą hodujemy. Środki chwastobójcze https://www.gardenowo.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/srodki-ochrony-roslin/chwastobojcze/ dzielimy na kilka kategorii. W sklepach możemy znaleźć preparaty w formie oprysków lub aplikowanych doglebowo- w zależności od potrzeb. Oprócz tego, znajdziemy również odczynniki o działaniu układowym i kontaktowym. Pierwsze z nich, najczęściej podawane są bezpośrednio do gleby i uniemożliwiają wzejście niepożądanym roślinom- ponadto ich działanie jest selektywne, co oznacza, że możliwe jest stosowanie ich przed siewem. Natomiast środki kontaktowe mają za zadanie uszkodzić szkodliwą roślinę w miejscu zetknięcia. Środki dzielimy również na moment ich stosowania. Środek chwastobójczy przedsiewny najczęściej do prawidłowego działania potrzebuje pomieszania z glebą, więc  musimy zaaplikować go zanim posadzimy roślinę. Istnieją również preparaty powschodne stosowane bezpośrednio na uprawę, ale wymagające odpowiedniej pogody do takiego zabiegu. Środek najlepiej jest zaaplikować na przełomie wiosny i lata, kiedy temperatura nie przekracza jeszcze 20 stopni Celsjusza.

Preparaty chwastobójcze trzeba stosować z ostrożnością, nie tylko ze względu na nasze zdrowie, ale także na stan uprawy. Pierwszym krokiem powinno być rozeznanie, czy w ogóle tego typu środki są konieczne. Gdy problem jednak nie jest aż tak bardzo nasilony- lepiej jest poczekać i wstrzymać się z aplikowaniem preparatów. Jeśli jednak zdecydujemy się na użycie środków chwastobójczych- powinniśmy dobrze przygotować do tego ziemię. Warto pamiętać, że niezbędne jest przeczytanie zaleceń producenta i zachowanie środków ostrożności.