Prawo Moore’a i bezrobocie

Za 15 lat czeka nas 50% bezrobocie

Dla wielu osób informacja o tym, że za 15 lat bezrobocie osiągnie 50% wydaje się mało prawdopodobna. Jest to wręcz zaskakujące i niemożliwe do wyobrażenia. Szczególnie patrząc na obecne trudności z rekrutacją personelu do pracy. Jednak tak się stanie i już teraz udowodnię dlaczego.

Funkcja wykładnicza

Wróćmy jednak do bezrobocia – będzie ono wynikiem funkcji wykładniczej – funkcji, której większość ludzi nie rozumie, ponieważ ewolucja przygotowała nas do świata, w którym wartości rosną liniowo. W świecie liniowym kolejne wartości to 1, 2, 3 itd. W świecie wykładniczym mamy 1, 2, 4 – niby niewielka różnica, ale na kroku 30, w świecie liniowym mamy wartość 30, natomiast w świecie wykładniczym mamy wartość 1 073 741 824 (jeden miliard siedemdziesiąt trzy miliony i trochę więcej). Ale co funkcja wykładnicza ma wspólnego z bezrobociem?

Prawo Moore’a

W latach 60. ubiegłego wieku Gordon Moore – współzałożyciel i długoletni prezes Intel Corporation – sformułował prawo, które przyszło znane jako Prawo Moore’a: „Gęstość upakowania tranzystorów na cal kwadratowy procesora podwaja się co dwa lata”. Co to oznacza w praktyce? Ponieważ tranzystory są gęściej upakowane, prąd elektryczny płynie między nimi szybciej, więc cały układ działa szybciej. Co więcej, im więcej elementów ma dany układ, tym więcej może zapamiętać. Tak więc co około 2 lata (ostatecznie ustalono, że okres ten wynosi 18 miesięcy) układy elektroniczne podwajają swoją pojemność. To podwojenie po prostu dzieje się wykładniczo.

https://www.youtube.com/watch?v=aWLBmapcJRU

https://www.youtube.com/watch?v=7uvUiq_jTLM

Postanowiłem sprawdzić na urządzeniach, których używałem w swoim życiu, czy to prawda. Wziąłem do ręki mój pierwszy komputer – Atari 800 XL. Porównałem go do wersji iPhone XS Max. Moje Atari posiadało 64 kilobajty pamięci (wystarczało to na zapisanie 32 stron maszynopisu) i było wyposażone w 8-bitowy procesor Motorola 6502 o mocy obliczeniowej 0,5 MIPSA (500 tysięcy operacji na sekundę). Porównaj to z iPhonem – 512 gigabajtów pamięci (256 milionów wydrukowanych stron) i procesorem Apple Bionic A12 – 5 000 000 MIPS. Atari pojawiło się na rynku w 1983 roku. Od tego czasu minęło 36 lat – zakładając, że cykl Moore’a trwa 18 miesięcy – od tego czasu mamy 23 cykle Moore’a. 2 do potęgi 23 daje nam 8 388 608 – tyle razy powinna wzrosnąć moc naszej pamięci i procesora. Teraz uwaga – podziel 512 GB przez 64 KB – otrzymasz DOKŁADNIE taką samą wartość (!)

W przypadku procesora różnica jest jeszcze większa niż wynika to z prawa Moore’a – 10 milionów razy(!).

Przyszłość informatyki i bezrobocie…

Zastanówmy się teraz, jak będzie wyglądał iPhone w 2034 roku? Za 15 lat – minie kolejne 10 cykli Moore’a (mówimy więc o 1000-krotnym wzroście). Pamięć wzrośnie do 512 terabajtów, a procesor będzie miał moc obliczeniową 5 miliardów MIPS. Do czego można porównać te liczby? Szacuje się, że ludzki mózg ma 128 terabajtów pamięci i moc obliczeniową 2,25 x 1015 operacji na sekundę (2,25 mld MIPS). Tak, Twój iPhone będzie miał moc obliczeniową przekraczającą moc Twojego mózgu….

https://www.youtube.com/watch?v=7uvUiq_jTLM

Wyobraź sobie więc, że nosisz w kieszeni urządzenie o mocy obliczeniowej ludzkiego mózgu. Urządzenie, które jest w stanie wykonać każdą czynność intelektualną, którą wykonujesz dzisiaj. Może to być Twój asystent, ale może to być również „podmiot”, który w zastępstwie wykona całą Twoją pracę: postawi diagnozę medyczną, przeanalizuje dokumenty prawne, oceni wniosek kredytowy, zajmie się i rozwiąże wszelkie problemy klientów, i tak dalej, i tak dalej. Czy wizja 50% bezrobocia wydaje Ci się teraz bardziej realna? Ale zastanów się też, jak możesz wykorzystać tę „moc”… Jak przekuć ją w działanie i sprawić, by taka moc pracowała dla Ciebie?

https://www.youtube.com/watch?v=DjqX5mKDyPU

https://glivia.com/