Pompa zatapialna zanurzeniowa

Pompa zatapialna zanurzeniowa to pierwsze i podstawowe urządzenia, które są wykorzystywane w systemach zaopatrzenia w wodę. Pompy zatapialne służą do wypompowywania wody, ścieków i innych substancji płynnych ze studni, tuneli, stawów i innych miejsc. Pompy zatapialne można podzielić na trzy główne grupy w zależności od ich funkcji. Istnieje grupa pomp zatapialnych przeznaczonych specjalnie do budowy zestawów hydroforowych, a także dwie inne grupy – jedna do wypompowywania wody czystej, a druga do wypompowywania wody brudnej lub ścieków.

Pompa zatapialna zanurzeniowa pracuje w wodzie za pomocą śmigła lub wirnika. Po umieszczeniu pod wodą cała pompa staje się integralną częścią układu, a jej praca staje się w pełni mechaniczna. Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć o pompach głębinowych jest to, że nie nadają się one do budowy zestawów hydroforowych ze względu na niskie ciśnienie. Ogólnie rzecz biorąc, pompy zatapialne z wykorzystaniem wirników są znacznie bardziej wydajne niż te ze śmigłami. Istnieje jednak kilka typów pomp zatapialnych z pływakiem, które mają lepsze ciśnienie niż te z wirnikiem.

Pompy zatapialne służą do wypompowywania wody ze studni, cystern i innych zbiorników, a także do przepompowywania zawartości szamba. Główną zaletą tych urządzeń jest ich wysoka wydajność – ciśnienie, przy którym pracują może być nawet 5-krotnie wyższe niż to wytwarzane przez tradycyjne pompy z wirnikiem odśrodkowym. Pompy zatapialne przystosowane są do pracy w każdych warunkach, są całkowicie wodoszczelne, wykonane z materiałów odpornych na korozję i chemikalia. Pompy te mają długą żywotność – nawet do 20 lat i więcej, nie wymagają częstych napraw.