Na czym polega ubezpieczenie GAP?

W początkowym czasie wykorzystywania pojazdu jego cenę zmniejsza się o blisko 40 proc. pierwszej ceny. W razie grabieży czy wypadku powodującego stratą całkowitą spółka ubezpieczeniowa da równoważnik obecnej ceny rynkowej. Cena owa może być natomiast mniejsza aniżeli suma zadłużenia z tytułu leasingu czy kredytu. Wtedy można wykorzystać z ubezpieczenia GAP. Co to jest GAP? Czy należałoby wykupić ubezpieczenie GAP? Dla kogo jest dedykowane?

Co obejmuje ubezpieczenie GAP?

GAP MTE to ubezpieczenie utraty pieniężnej połączonej z kradzieżą czy pełnym uszkodzeniem auta zawartego umową leasingu czy kredytu. W razie wystąpienia straty całkowitej – więc takiej, w efekcie jakiej kredytobiorca czy leasingobiorca stracił auto w czasie funkcjonowania umowy – ubezpieczyciel daje zadośćuczynienie z tytułu utraty poniesionej poprzez ubezpieczonego. By zrozumieć, czemu skorzystanie z polisy jest naprawdę istotne, należałoby zwrócić uwagę na obowiązki kredytobiorcy i leasingobiorcy w czasie spłacania ceny samochodu.

Czy należałoby kupować ubezpieczenie GAP?

Takie pytanie stawiamy sobie przed zakupem każdej polisy oraz za każdym razem odpowiedź jest podobna – jeżeli dojdzie do wypadku czy grabieży, to taka polisa jest na wagę złota. Jeżeli natomiast nic się nie stanie, to kapitały można uznać za utracone. Więc zawsze należałoby wziąć pod uwagę skalę zagrożenia i sumę, jaką ryzykujemy. Natomiast w wypadku nowych pojazdów jest ona duża, gdyż owe auta niezwykle błyskawicznie tracą na cenie. Gdybyśmy mówili o wysłużonych samochodach, jakich cena z roku na rok zmienia się trochę, to GAP oczywiście nie byłby choćby warty oceny.