Góralskie ocypki – co to jest oscypek? Jak powstaje?

Oscypek to tradycyjny ser wędzony produkowany w Tatrach. Wytwarzany jest z mleka owczego i ma niepowtarzalny kształt – powstaje poprzez prasowanie twarogu do drewnianych foremek. Oscypek ma twardą, ale lekko elastyczną konsystencję i wędzony smak. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się bliżej, czym jest oscypek i jak się go robi.

Czym jest oscypek?

Jak wspomniano powyżej, oscypek to tradycyjny ser wędzony z mleka owczego. Pochodzi z Tatr w Polsce i jest powszechnie spożywany jako przekąska lub dodatek. Oscypek ma charakterystyczny wędzony smak i może być miękki lub twardy, w zależności od wieku. Ser uzyskuje swój niepowtarzalny kształt poprzez prasowanie w drewnianych foremkach.

Jak powstaje oscypek?

Proces robienia oscypka rozpoczyna się od zebrania surowego mleka owczego. Po zebraniu mleko jest następnie podgrzewane i zsiadłe z podpuszczką. Twaróg jest następnie prasowany do drewnianych foremek i umieszczany w roztworze solanki (woda zmieszana z solą). Następnie sery są wędzone na otwartym ogniu przy użyciu zrębków drzew iglastych. Nadaje to oscypkowi charakterystyczny wędzony smak. Wreszcie sery dojrzewają przez co najmniej dwa tygodnie, zanim będą gotowe do spożycia.

Jeśli kiedykolwiek będziecie w Tatrach w Polsce, koniecznie spróbujcie autentycznego oscypka! Ten pyszny ser wędzony z mleka owczego ma niepowtarzalny smak, którego nie znajdziesz nigdzie indziej. Skoro już wiesz, czym jest oscypek i jak się go robi, dlaczego nie spróbować swoich sił w jego wykonaniu? https://goralskiespecjaly.pl/