Dlaczego analizy statystyczne są tak ważne w medycynie?

W teorii nie ma nic trudnego w prowadzeniu statystyk na podstawie badań, zbierania danych i informacji z konkretnego kręgu tematycznego i przetworzenie ich na zrozumiały dla odbiorcy końcowego (pacjentów, lekarzy itp.) język. W praktyce okazuje się, że analizy statystyczne w przypadku branży medycznej rządzą się własnymi prawami. Dlatego ich wykonanie w sposób rzetelny i profesjonalny wcale nie jest takie łatwe.

Profesjonalny zespół interdyscyplinarny

Rzeczywistość pokazuje, że aby analiza była wykonana poprawnie, a jej wyniki przedstawiały faktyczną wartość naukową, do ich opracowania konieczny jest zespół wykwalifikowanych ekspertów. Osób, które potrafią odpowiednio zinterpretować dostarczone dane i na ich podstawie opracować końcowe wnioski. Analizy statystyczne wymagają zupełnie innego spojrzenia niż to, jakie mają lekarze, firmy farmaceutyczne czy urzędnicy zajmujący się zdrowiem. Przede wszystkim chodzi o absolutny obiektywizm w przedstawianiu danych, co niestety rzadko ma miejsce, gdy za ich opracowanie biorą się sami zainteresowani, mający zwykle jakieś interesy w tym, by wynik był taki a nie inny.

Zalety analizy

Przeprowadzenie statystycznych analiz przez zewnętrznych ekspertów ma też szereg innych zalet. To w głównej mierze oszczędność czasu, pieniędzy i zasobów ludzkich. Do tego doliczyć trzeba też gwarancje wykonania analizy na najwyższym poziomie wraz ze szczegółowymi objaśnieniami. Nie bez znaczenia jest też sama pomoc fachowców w wyjaśnieniu problemowych kwestii oraz realizacja projektu w ustalonym wcześniej terminie.