Dom

Czym są podkłady podłogowe?

Podkłady podłogowe są warstwami podłogi wykonywane na budowie bezpośrednio na podłożu, na przykład na betonowej płycie na stropie czy też na gruncie. Dobrany prawidłowo oraz prawidłowo wykonany zapewnia posadzce odpowiednią wytrzymałość, jak i także użytkowanie długotrwałe. Warto zatem się zapoznać z samymi technologiami układania oraz także rodzajami podkładów, aby wybrać takie, które będą najlepszym rozwiązaniem.

Podkłady podłogowe są także nazywane wylewką czy też jastrychem. Występują pod kilkoma postaciami. Poszczególne rodzaje podłogowych podkładów różnią się miedzy sobą spoiwem oraz także samym sposobem nakładania. Inny bardzo ważny podział dotyczy konstrukcyjnego układu, w którym podkładu mają być zastosowane. Mogą być bowiem zespolone z podłożem, znajdować się bezpośrednio na warstwie izolacji, jak i także można w nich zatopić ogrzewanie podłogowe. Kolejny podział dotyczy samej szybkości wiązania. Podkład podłogowy może być szybkowiążący czy też zwykły.

Podkłady zespolone z konstrukcją to podkłady układane w sposób bezpośredni na konstrukcyjnym elemencie, na przykład na betonowej płycie na gruncie czy też na stropie. Takowy wykład, jak wskazuje nam sama nazwa jest pozbawiony jakiejkolwiek oddzielającej warstwy (akustycznej, termicznej czy też przeciwwilgociowej).

Kolejny podkład to podkład na oddzielającej warstwie. Takowe rozwiązanie jest stosowane, gdy sama powierzchnia konstrukcji jest słaba, nieco bardziej chłonna, zaoliwiona czy też wilgotna. Aby móc wykonać prawidłowo wszelkie warstwy podłogi pod jastrychem musimy wykonać oddzielającą warstwę.

Ostatni rodzaj podkładu to podkład pływający. Jest to podkład, który się układa na warstwie termicznej izolacji czy też akustycznej. Może ona być wykonana z twardej mineralnej wełny lub też ze styropianu bardzo elastycznego. Na tejże izolacji układa się szczelną izolację przeciwwilgociową lub też przeciwwodną. Grubość minimalna warstwy pływającego jastrychu to pięć centymetrów.

Jak widać na załączonym obrazku jest w czym wybierać.