Czym są odleżyny i jak im zapobiegać

Być może słyszałeś o odleżynach, ale czym one właściwie są? Odleżyny  to obszary skóry, które ulegają rozpadowi i ulegają podrażnieniu lub infekcji z powodu długotrwałego ucisku lub tarcia.

Odleżyny najczęściej rozwijają się na kostnych obszarach ciała, takich jak pięty, kostki, biodra i kość ogonowa. Osoby przykute do łóżka lub wózka inwalidzkiego są najbardziej narażone na rozwój odleżyn. Ale każdy może je zdobyć, nawet zdrowi ludzie.

Jak zapobiegać odleżynom?

Najlepszym sposobem zapobiegania odleżynom jest poruszanie się. Pomaga to zwiększyć przepływ krwi i zapobiega uciskowi skóry. Oto kilka innych wskazówek:

  • Użyj specjalnego materaca lub poduszki zaprojektowanej w celu zmniejszenia nacisku na skórę. Produkty te mogą być dostępne w sklepach z artykułami medycznymi lub w placówce służby zdrowia.  materac przeciwodleżynowy nfz
  • Unikaj siedzenia w tej samej pozycji przez ponad 30 minut na raz. Jeśli nie możesz się poruszać, często zmieniaj pozycję. Staraj się to robić przynajmniej co 15 minut.
  • Utrzymuj skórę czystą i suchą. Użyj łagodnego mydła i wody. Unikaj zbyt mocnego szorowania skóry. Po kąpieli osuszyć.
  • Codziennie sprawdzaj skórę pod kątem oznak zaczerwienienia lub pęknięć skóry. Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli zauważysz coś niezwykłego.

Jeśli jesteś narażony na odleżyny, podejmij kroki, aby im zapobiec. Postępowanie zgodnie z tymi prostymi wskazówkami może pomóc uniknąć tego bolesnego stanu i prowadzić zdrowsze, wygodniejsze życie.