Czy suplementy diety wspierają pracę stawów?

Stawy to istotny element aparatu ruchu człowieka. Wiele osób zażywa suplementy, które mają np. wspomóc odporność, utrzymanie tkanki mięśniowej w dobrej kondycji, szybszą regenerację po treningu. Suplement na stawy najczęściej dotyczy osób w starszym wieku albo intensywnie trenujących. Gdy pojawia się problem bolących stawów, wówczas pojawia się większe zainteresowanie suplementami. Ich celem jest pomóc w problemie bolących, przeciążonych czy nadwyrężonych stawów. Rzadko się zdarza, aby ktoś zażywał suplement na stawy https://biozdrowy.pl/pl/ bez wyraźnej przyczyny, zapobiegawczo – profilaktycznie.

Problemy ze stawami pojawiają się jako efekt przetrenowania, dużego treningu siłowego. Szczególnie w sportach związanych z częstym eksploatowaniem narządów ruchu, stawy często dają o sobie znać. Im dłuższy i bardziej intensywny trening, tym ból stawów może być większy.  Nadwaga i otyłość, które są dużym problem na całym świecie, również prowadzą do problemów ze stawami.

Najlepsze preparaty, które wzmacniają stawy, to te, które zawierają kwasy omega-3, kolagen, chondroitynę oraz glukozaminę.  Odpowiedni preparat na stawy wspomaga proces produkcji mazi stawowej. Kości przystające do siebie nie ścierają się. Im mniej mazi pomiędzy ruchomymi elementami aparatu ruchu, tym większe ból stawów. Wśród preparatów na stawy, są i takie, które posiadają w swoim składzie kwas hialuronowy, który odpowiada za motorykę stawów. W preparacie znajduje się również kwas askorbinowy, który poprawia syntezę kolagenu.

Suplementy wspomagające pracę stawów powinny być zażywane po konsultacji w gabinecie lekarskim. Podczas przyjmowania innych suplementów, witamin, mikroelementów, należy zwrócić szczególną uwagę na skład i zapoznać się z receptą. Niektóre związki mogą wchodzić z sobą w kolizję i wywołać niepożądane skutki uboczne.