Ile kosztuje strona internetowa ?

Częste pytania o cenę stworzenia strony internetowej oraz to z czym również mam do czynienia jako użytkownik internetu-czyli spamu, zachęciły mnie to napisania tego artykułu.
Zacznę od pytań klientów. Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu z początkujących przedsiębiorców za priorytet wybiera stworzenie strony internetowej. Oczywiście jest to sprawa pierwszorzędna, niezależnie od prowadzonej działalności, a budżet, którym na początku dysponuje przyszły przedsiębiorca każe zadać to pytanie. Odpowiem na to pytanie w dalszej części tego bloga.

Druga kwestia to, że na moją skrzynkę e-mail, jak każdy dostaję niechcianą pocztę. Zdarzają się często sytuacje, gdzie otrzymuję oferty stworzenia strony www przez firmę, co jest oczywiście trochę śmieszne z racji tego, że zajmuję się tym już 15 lat i takie usługi są mi.... zbędne. Ale jak wiemy, spam wysyłają programy, a nie ludzie, więc to może się zdarzyć.

Mnie natomiast zaskoczyła treść ostatniej korespondencji: "strona www, system cms w cenie, wersja responsywna, pozycjonowanie-to wszystko w cenie 499zł netto"...
Brzmi doskonale ! Ale zaraz... Przecież, stworzenie strony www, wymaga co najmniej kilku dni pracy wielu ludzi, tj.:

  • fachowego doradztwa od samego początku. Tam, gdzie rodzi się idea stworzenia własnej strony www, niezbędne jest poznanie rynku, trendów, potrzeb klienta i użytkowników, stworzenie logiki działania strony, przemyślenia strategii pozycjonowania strony, znalezienie słów kluczowych dla SEO.
  • zgromadzenia materiałów graficznych, tekstu, na podstawie których, grafik będzie tworzył projekt strony. Przy nawet małych projektach, trzeba założyć, że projektant spędzi nad tym 2 dni.
  • po zaakceptowaniu projektu programista musi na podstawie projektu zaprogramować działającą stronę www. Zaimplementować system CMS oraz zadbać o to, żeby strona wyglądała dobrze na tabletach i smartfonach.
  • project manager musi sprawdzić projekt, aby spełniał wszelkie wytyczne.
  • tester, testuje stronę pod kątem prawidłowego wyświetlania strony na różnych przeglądarkach, czy urządzeniach przenośnych.
  • klient musi zostać przeszkolony z zakresu obsługi systemu CMS

Tak więc, czy za 499zł można stworzyć stronę www ? Tak, można. Pod warunkiem, że otrzymasz stronę www z darmowego lub kupionego szablonu, który jest implementowany dla większości klientów, z tylko kosmetycznymi zmianami. Z pozycjonowaniem, które raczej nie pomoże w promowaniu strony w przeglądarkach. Brzmi brutalnie, ale ja nie chcę nikogo obrazić, natomiast doświadczenie, które posiadam mówi mi, że nie będziesz zadowolony.W przypadku, gdzie oczekujesz profesjonalnej usługi, gdzie zaangażowane są min. 3 osoby, które przy Twoim projekcie spędzą około 8 dni roboczych, 499zł wydaje się być kwotą nierealną.

Wiem, że nie odpowiedziałem na pytanie, ile kosztuje profesjonalna strona www. Myślę, że do końca nie mogę Ci odpowiedzieć, ponieważ mogę porównać to pytanie do tego: wchodząc do komisu samochodowego pytasz: "ile kosztuje samochód? ". Nie spodziewajmy się tutaj zbyt szczegółowej odpowiedzi, bez zadania pytań, o jakie auto chodzi oraz co musi posiadać.

Ze stroną internetową jest podobnie, natomiast duże doświadczenie, które posiadamy z tym zakresie, pozwala nam zaproponować bardzo konkurencyjne ceny.
Jeśli przyjmiemy że standardową stronę www z unikalnym, zaprojektowanym dla Ciebie projektem graficznym, systemem CMS w którym sam tworzysz nowe podstrony, edytujesz, je, dodajesz produkty, galerie zdjęć, czy opisy, dostosowaną dla tabletów i smartfonów, zapłacisz około 1200zł, to nie szukaj dalej.
Cena oczywiście będzie zależna od jej stopnia złożoności, ale myślę, że masz już zarys tego, jak wiele czasu trzeba przeznaczyć na stworzenie strony www.

W kolejnym artykule opiszę, jakich technik używamy do tworzenia stron, czego możesz oczekiwać od fachowej agencji stron www, oraz czego masz prawo wymagać.
Zapraszam do odwiedzania naszego blogu.